Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
98 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım)

Sinan UZUN
    Yüksek Lisans sinanuzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    yok
    Edilen teşekkür: 89

Alıntı skystar37 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçtiğimiz hafta izine ayrıldığımda yapacağım ilk işti ancak evdeki planlar pek tutmadı en sonunda dün memleketten gelince 4-5 saat uyuyup aşağı inerek koltukları sökmeye niyetlendim fakat saatin hem 5 olması hemde yorgunluk derken sadece arka koltukları söküp eve çıkarttım. Hanımın sert bakışları ve kızımın baba bende sana yardım edeyim hevesi arasında mutfağın ortasında arka koltukların sırtlık ve oturma kılıflarını sökerek kuvete doldurulmuş ılık suya eklenmiş kosla halı şampuanlı suda yarım saat kadar bekletip akabinde hanımın halı silmek için annesinden arakladığı tül ile bir güzel çitireyip makinada yıkayıp kurumaları için balkona ipe astım. Arkadaştan alacağım halı yıkama makinesinin bozulmasından dolayı süngerleri yine kosla halı şampuanlı su ile bir güzel silip kılıfların altında kurumaya bırakıp dağıttığım mutfağı ve diğer malzemeleri toplayıp kuvetteki suyu boşaltmaya gittim su boşaldıktan sonra kuvette kalan pisliği görünce kendimden tiksindim amma pismiş arka koltuklarım diye. Koltukları söküp takarken fotoğraf çekmedim seyrusefer arkadaşımız zaten çekmiş ancak kuvette kalan pisliği çekmeden olmaz dedim. Bu gün akşam koltukları geri takacam zaman bulursam ön yolcu koltuğunu sökecem ve yıkayacam daha sonrasında sürücü koltuğunun kılıfları ile değiştirip onları yıkayarak 2 gün içinde bitmiş olacak. Taban halısı temizliği ve ses yalıtım işini ise üşenmez isem hafta sonu yapacağım.

Arkada koltuklar yok iken yalnız çok fazla gürültü geliyor birde koltukları tabana sabitleyen vidaları sökünce direk asfalt görünüyor sanırım buralardan çok ses geliyor iç taraftaki temizlik ve yalıtım işi bitince olmadı aracın tabanını sıcak su ile yıkatıp Erhan ustanın liftini kullanarak pütür ile kaplatmak gerekli.

Kuvetteki su boşaldıktan sonra geriye kalan pislik bi bu kadarı belki fazlası su ile gitmiştir.

Peki ya sonrası nasıl tertemiz oldu mu koltuklar ???

Ramazan Erdemir
    skystar37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08
    Edilen teşekkür: 265

Gece 2 gibi uyku tutmadı kalkıp kuruyan kılıfları koltuk iskeletlerine monte ettim. Gözle mutfak ışığında yaptığım kontrollerde gayet temiz görünüyorlardı akşamüstü birde güneş ışığında bakacağım yalnız bu kadar kir çıktıktan sonra eminim temizlenmişlerdir. En çok kir daha doğrusu önceki iç temizlikten dolayı oluşan kusmalar ve koltuk ile sünger üzerinde kalan kimyasallar gittiği için yeterince temiz olmuştur. Çünkü kuvetteki koslalı suda çitiredikten sonra makineye sadece yumuşatıcı ekledim deterjan falan koymadım.

UĞUR K
    seyrusefer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 140

Alıntı emrgnc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben kılıfları sökünce koltuklarıda duşakabine atıp deterjanla temizlemeyi düşünüyorum. 1-2 kurusun sünger ondan sonra takarım.

Geçen gün ön koltukların bel kısmını 2 kat ince sünger koymayı düşündüm tasarladım, bel desteği için. işe yarar mı sizce?
    Kılıflar koltuklara tam oturuyor araya koyacağınız kauçuk vb ürünler kılıfların takılmasını ya imkansızlaştırır ya da zorlaştırır.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Alıntı alparslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur arkadaşımıza teşekkür ederim ayrıntılı anlatımı için. Arka koltuk kılıflarında oto kuaförlerinin çıkaramadığı rahatsız edici lekeler vardı. Konuyu görünce cesaret edip birkaç günümü bu işe ayırdım ve tek başıma zorlanarak da olsa yaptım. Eklemek istediğim birkaç nokta var;

* Ön koltuklarda yan hava yastıkları olanlar için; Yaslanma kısmının kılıfını çıkarırken arkadaki fermuarı açınca koltuğun iç kısmında hava yastığını tutan iki adet somunlu vida (daha doğrusu saplama ) göreceksiniz. İç kısımdan küçük bir anahtar yardımıyla o somunları söktüğünüzde hava yastığı plastik kapağı ile komple koltuğun dışına doğru çıkarılabiliyor. Yastığın kablo bağlantısı soketle yapılmış, ben soketi çıkarmadım herhangi bir sıkıntı olmaması için. Hava yastığının monte edildiği bölümde kılıf kumaşı oradaki plastik parçaya zımbalanmış, zımba tellerini kargaburnu ile çıkardım. Daha sonra hava yastığı boşa çıktığı için kılıfı rahat bir şekilde yastıktan geçirip koltuktan ayırdım.Sonra hava yastığını kendi yerine emaneten bağlayıp somunlarını hafifçe sıktım, kılıflar yıkanıp yerine takılana kadar.

*Yıkandıktan sonra kılıfların tellerini takarken de genelde elektrikçilerin kullandığı kılavuz adı verilen ince ama kolay bükülmeyen ve ucu kanca şeklinde olan kablo kullanırsanız tellerin takılması işi daha az yorucu olur. Kılavuzu önce kılıfıtaki kanaldan geçirip sonra kancasını teldeki kancaya takarak daha kolay çekip yerleştirebilirsiniz.

* Ve vaktiniz varsa kılıfları söktükten sonra süngerleri açık havada balkonda vs... uzun uzun havalandırın. İlk söktüğümde fena bir kokusu vardı. 2-3 gün havalandırınca kokusu iyice azaldı. Yıkamaya cesaret edemedim, kurumaz diye.

Sonuçta çok yoruldum, ellerim epey ağrıdı ama kılıflar mis gibi oldu. Ayrıca koltuklar çıkınca araç tabanı için detaylı temizlik yapma şansı da olduyor. Bir daha yapacak olursam da tek başıma yapmam, siz de mutlaka iki kişiyle yapın.
    Uğur arkadaşımıza tekrar teşekkür ediyorum yaptığı çalışma için...
    Teşekkürünüze teşekkür ederim. Sizin gibi arkadaşlara önayak olduğuma çok seviniyorum. Ayrıca hava yastığı konusundaki bilgilendirmeleriniz yararlı olmuş keşşke bir de fotoğraf ekleyebilseydiniz.
    Güle güle kullanın.

cagatay aktas
    iyte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06DE7897
    Edilen teşekkür: 28

hakkaten emeğe sağlık yapan arkadaşların da ellerine kollarına sağlık geçen hafta izmirde bir yere sordum detaylı yemizlik için 200 lira dediler fiyatı duyunca vazgeçtim ama böyle bir yolu denemek istiyorum koltukların rengi bordo ama artık siyah gibi gözüküyor kirden acaba bu sadece gp ler için mi sadece yoksa benim evo ya da uyarmı aynı taktikler?
    ilim öğrenmenin başı sabırdır !

GURUR DEMİR
    GRDEDE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 624

Mrb,aşağı yukarı sistem aynı,bende Bravo'm da arka koltuğa dökülen cola nedeniyle boyle bir uygulama yaptım.Bir konuda uyarmak istiyorum;kılıfı yıkamak için makine kullanırsanız su ısısını yüksek tutmamaya dikkat edin.
    1.4,120hp,tjet,emotion,duolojik,skydome,teknopaket ,GRDEDEpaket,BEYAZ BRAVO

Tehlikeli olan sürat değil ,KONTROLSÜZLÜK tür.

cagatay aktas
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06DE7897

sökmeyi deneyeceğim umarım ağrımadık başıma iş açmam

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Dikkat sabır ve sıcak bir bardak çay ile baş ağrısız bir şekilde yapabilirsiniz.

cagatay aktas
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06DE7897

arkadaşlar bu haftasonu bu işe el atmak istiyorum ama açıkçası ön koltuklardaki airbag ler beni korkutuyor acaba koltukları komple sökmeden arabanın içinde kılıfları sökmek mümkün olurmu sizce?

Şakir D.
    siyahinci83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 347

arkadaşlar benim arka koltuğa mazot döküldü hemen döşemeciye gidip süngerle kumaşı ayırtırdım kumaşı makinede yıkadım lekesi çıkmasına rağmen kokusu çıkmadı bir daha kumaşı çamaşır makinesinde yıkayacağım aslında en büyük sorunum sünger çünkü süngeri bir çok kez yıkamama rağmen kokusu çıkmadı bende son kez adam akıllı tekrar köprükledim şimdi kurumaya bıraktım mazot kokusu ve lekesi için önerisi olan var mı?? eğer çıkmazsa arka koltukların süngerlerini yenilemek zorunda kalacağım sanırım
    P U N T O F O R U M - forum.grandepuntotr.com
    2009 G.P 1.3 Mutj Egzotik Kırmızı
    2011 Evo S&S Euro 5 1.3 Mutj Evo Grisi Asist Kit+Safety Plus Kit

spartacus legend
    playguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Mavi
    Edilen teşekkür: 17

güzel paylaşım.

Ancak ben yapmaya cesaret edemem okadar uğraş birde sonunda yerleştirirken tam oturtamassam bombe yapar çok rahatsız edici görüntü oluşabilir, parayla profosyonel car care lerden birine yaptırırım

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Sonuçta yağlı bir sıvı mazot sünger üzerinden iyi bir şekilde temizlenmesi gerekli normal sabun vs yerine süngeri oto tamircilerinin ellerini temizlemek için kullandıkları sabunla temizleyin yağı olduğu gibi söker atar diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Şakir D.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri

Sonuçta yağlı bir sıvı mazot sünger üzerinden iyi bir şekilde temizlenmesi gerekli normal sabun vs yerine süngeri oto tamircilerinin ellerini temizlemek için kullandıkları sabunla temizleyin yağı olduğu gibi söker atar diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.
    süngeri tanzikli suda bulaşık detarjanı ile yıkayıp 1 hafta kadar güneşte bıraktım
    sorunu hallettim en azından %90-95 çözüme ulaştım

Ramazan Erdemir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08

Tamircilerin kullandığı o deterjan nasıl bir bileşimi var bilmiyorum ama ben onun kadar kuvvetli yağ temizleyen özellikle ellerden daha görmedim. Bulaşık deterjanı onun yanında bebe şampuanı kalır

Şakir D.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri

Tamircilerin kullandığı o deterjan nasıl bir bileşimi var bilmiyorum ama ben onun kadar kuvvetli yağ temizleyen özellikle ellerden daha görmedim. Bulaşık deterjanı onun yanında bebe şampuanı kalır
    adını öğrenmek lazım onun o kadar etkiliyse alalım

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Alıntı iyte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu haftasonu bu işe el atmak istiyorum ama açıkçası ön koltuklardaki airbag ler beni korkutuyor acaba koltukları komple sökmeden arabanın içinde kılıfları sökmek mümkün olurmu sizce?
    bence koltukları sökmeden kılıfları çıkarmak imkansız gibi bir şey çünkü dışaardayken bile çok zorluyor. fakat airbagler sorun olmaz çünkü koltuğun altında soketleri var rahatlıkla çıkarılıp takılabilir. ancak forumda airbagli kılıfların nasıl söküldüğünü anlatan bir arkadaş var o yazıyı okursanız fikir edinebilirsiniz.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Alıntı iyte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakkaten emeğe sağlık yapan arkadaşların da ellerine kollarına sağlık geçen hafta izmirde bir yere sordum detaylı yemizlik için 200 lira dediler fiyatı duyunca vazgeçtim ama böyle bir yolu denemek istiyorum koltukların rengi bordo ama artık siyah gibi gözüküyor kirden acaba bu sadece gp ler için mi sadece yoksa benim evo ya da uyarmı aynı taktikler?
    sistem olarak koltuk kılıfları bütün arabalarda aynıdır. hele fiat gurubu olunca tamamen aynıdır diye düşünüyorum.

Yavuz Pehlivan
    bdurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    16ACP11
    Edilen teşekkür: 1

Elinize Sağlık güzel olmuş ama çok uğraştırır

ÖZGÜR DİNÇER
    ozgurdincer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    48 GL 620
    Edilen teşekkür: 26

Cumartesi öğleden sonra başladığım operasyon az önce bitti, yorgunluktan yıkılmak üzereyim fakat sonuç mükemmel aracım çiçek bahcesi gibi kokuyor.
    Koltuklardan çıkan kir (çamur demek daha mantıklı) feci tahatsız edici bu kadar kirli olduğunu bilsem aylar önce yapardım bu işi bir daha yaparmıyım onun sözünü veremem zira kılıfları bi ara döşemeciye götürüp " benden bu kadar" diyecektim
    Ama dediğim gibi harcadığım her dakikaya değdi
    Bi kutu galoş almayı düşünüyorum araca binmek isteyeceklere

MURAT OZ
    muratxx5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 56

uygulamayı ben de az önce yaptım.. nedense burada anlatılanlar kadar zorlanmadım. üstelik de tek başıma yapabildim... çok zor bir işlem değil aslında. resimdekilerden farklı olarak koltuk başlığğının takıldığı yerdeki siyah parçayı söktüm daha kolay çıktı(yani resim 20 için kılıfı kesmedim) ve yaslanma yerini de oturma yerinden komple söktüm gerisi çok kolay. 1 saatte sökme işi halloldu 1 saatte de taktım. sonuç mis gibi... yalnız sadece ön sağ kultuğu söktüm hepsini birden değil. o bir saatte sökülüp takıldı posta posta söküp yıkıyorum. dün arkaları yıkadım ikisi yarım saatte sökülüp yarım saatte takıldı)

aracım 2007 model geçen sene kuaför yaptırmama rağmen böyle berbat bir koltuk ömrümde görmedim. hakikaten leş gibi...
    Konu muratxx5 tarafından (27/02/2013 Saat 19:56 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon