Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon
98 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım)

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

Olmaz takabilirsin, ben yanlislikla oyle takmistim

Sent from my iPhone using

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa özcan
    mustafaozcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

çok güzel anlatım olmuş, emeğinize sağlık.
    el becerisi, sabır, irade...
    söksem de hayatta toplayamam))

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Emeklerinize saglik gercekten zor ismis.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

sedat yıldırım
    sedat06DF5649 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06DF5649
    Edilen teşekkür: 185

eline sağlık abi zor iş ve anlatım cok güzel emeğine sağlık

Ramazan Erdemir
    skystar37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08
    Edilen teşekkür: 265

Benim bunu kesin yapmam lazım koltuklar artık öyle halı yıkama makinesi ile temizlenecek gibi değiller. Halı yıkama makinesini de tedarik etmek lazım koltukları söktükten sonra taban halısını da bir güzel temizleyebiliriz hatta söküp altına yalıtım malzemesi yerleştirip tekrar monte edilebilir.

Kardeşin kafasını şişirmeye başlayayım ben şimdiden bir haftaya ancak kabul eder

Anlatımınıza emeğinize ellerinize sağlık çok güzel bir konu olmuş.

Baran --
    Yagmuradam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

Elinize sağlık süper olmuş. Böyle yapılan işlerin fotoğraflanması çok faydalı..

engin özdemir
    ozdemir58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

10 farklı konuda bile anlatmış olsanızda keşke bütün konular bu kadar yararlı olsa...

Bir şeyler kazandırmak kadar güzel birşey yoktur..

Emeğine sağlık arkadaşım...

2 hafta önce halı yıkama makınasıyla yaptım butun koltuk temızlıgını güzel sonuç verdi..

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 217

Alıntı skystar37 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halı yıkama makinesini de tedarik etmek lazım koltukları söktükten sonra taban halısını da bir güzel temizleyebiliriz hatta söküp altına yalıtım malzemesi yerleştirip tekrar monte edilebilir.
    o fikir benimde aklıma geldi ancak taban halısı ziftle tutturulmuştur o işe girersen çok uğraşırsın dediler, vazgeçtim.

UĞUR K
    seyrusefer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 140

Alıntı ozdemir58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 farklı konuda bile anlatmış olsanızda keşke bütün konular bu kadar yararlı olsa...

Bir şeyler kazandırmak kadar güzel birşey yoktur..

Emeğine sağlık arkadaşım...

2 hafta önce halı yıkama makınasıyla yaptım butun koltuk temızlıgını güzel sonuç verdi..
    güle güle kullan kardeş

aşkın oğuz
    askin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    37 .. 777
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı mustafaozcn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel anlatım olmuş, emeğinize sağlık.
    el becerisi, sabır, irade...
    söksem de hayatta toplayamam))
    ayynen öyle.. hayatta toplayamam bende..)

Hakan T
    Solitude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 99

Peki süngerleri yıpratmadan temizlemenin bir yolu var mı ? Tamam koltuk kılıflarını temizledik yıkadık ancak daha sonra kiri içmiş olan pis süngerlerin üzerine takacağız ve sanırım böyle olursa ilk ıslaklıkta süngerin pisliği tekrar koltuğa çıkmaz mı ?

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Solitude Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki süngerleri yıpratmadan temizlemenin bir yolu var mı ? Tamam koltuk kılıflarını temizledik yıkadık ancak daha sonra kiri içmiş olan pis süngerlerin üzerine takacağız ve sanırım böyle olursa ilk ıslaklıkta süngerin pisliği tekrar koltuğa çıkmaz mı ?
    ben kılıfları sökünce koltuklarıda duşakabine atıp deterjanla temizlemeyi düşünüyorum. 1-2 kurusun sünger ondan sonra takarım.

Geçen gün ön koltukların bel kısmını 2 kat ince sünger koymayı düşündüm tasarladım, bel desteği için. işe yarar mı sizce?

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

emekli iş.. bravo!

Volkan BİRİNCİ
    wolky41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    41 GE 575
    Edilen teşekkür: 7

Elinize sağlık

Hakan T
    Solitude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 99

Alıntı emrgnc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben kılıfları sökünce koltuklarıda duşakabine atıp deterjanla temizlemeyi düşünüyorum. 1-2 kurusun sünger ondan sonra takarım.

Geçen gün ön koltukların bel kısmını 2 kat ince sünger koymayı düşündüm tasarladım, bel desteği için. işe yarar mı sizce?

Ben sadece arka koltukların oturma kısımlarını çıkarım yıkadım ve kanaatim geri kalan döşemeye kesinlikle bulaşmamak oldu. Sadece 2 parça kumaş bile oldukça zorladı. Bu yüzden halı yıkama makinasıyla temizlenmesinin daha pratik olacağı kanaatindeyim. Süngerleri temizlemeke yıkamak çok iyi olacak ancak nasıl kuruturuz bunun bi yolu yok sanırım henüz

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emr Gnc
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Solitude Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sadece arka koltukların oturma kısımlarını çıkarım yıkadım ve kanaatim geri kalan döşemeye kesinlikle bulaşmamak oldu. Sadece 2 parça kumaş bile oldukça zorladı. Bu yüzden halı yıkama makinasıyla temizlenmesinin daha pratik olacağı kanaatindeyim. Süngerleri temizlemeke yıkamak çok iyi olacak ancak nasıl kuruturuz bunun bi yolu yok sanırım henüz
    ya bende koku konusunda biraz hassasiyet var, olmadık kokuları alınca rahatsız oluyorum ve benim arabada da havalar soğuyunca bi koku beliriyor. sırf o kokuyu geçirmek için 2 hafta arabayı yerinden oynatmam tek tek yapmaya çalışırım ya 3 aydır bekliyorum bu anı

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Süper paylaşım... Sizin gibi foruma katkısı olan üyelere bayılıyorum..... Güle güle kirletin....
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

METİN BAKKAL
    fatih5533 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

acemi adam işi değil.benim gözüm yemedi ama yapabilen olursa araba çiçek açar...
    Vatan ne Türkiyedir Türklere Ne de Türkistan Vatan ebed ve Müebbet bir ülkedir Turan ...

ALPARSLAN CANBOLAT
    alparslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 28

Uğur arkadaşımıza teşekkür ederim ayrıntılı anlatımı için. Arka koltuk kılıflarında oto kuaförlerinin çıkaramadığı rahatsız edici lekeler vardı. Konuyu görünce cesaret edip birkaç günümü bu işe ayırdım ve tek başıma zorlanarak da olsa yaptım. Eklemek istediğim birkaç nokta var;

* Ön koltuklarda yan hava yastıkları olanlar için; Yaslanma kısmının kılıfını çıkarırken arkadaki fermuarı açınca koltuğun iç kısmında hava yastığını tutan iki adet somunlu vida (daha doğrusu saplama ) göreceksiniz. İç kısımdan küçük bir anahtar yardımıyla o somunları söktüğünüzde hava yastığı plastik kapağı ile komple koltuğun dışına doğru çıkarılabiliyor. Yastığın kablo bağlantısı soketle yapılmış, ben soketi çıkarmadım herhangi bir sıkıntı olmaması için. Hava yastığının monte edildiği bölümde kılıf kumaşı oradaki plastik parçaya zımbalanmış, zımba tellerini kargaburnu ile çıkardım. Daha sonra hava yastığı boşa çıktığı için kılıfı rahat bir şekilde yastıktan geçirip koltuktan ayırdım.Sonra hava yastığını kendi yerine emaneten bağlayıp somunlarını hafifçe sıktım, kılıflar yıkanıp yerine takılana kadar.

*Yıkandıktan sonra kılıfların tellerini takarken de genelde elektrikçilerin kullandığı kılavuz adı verilen ince ama kolay bükülmeyen ve ucu kanca şeklinde olan kablo kullanırsanız tellerin takılması işi daha az yorucu olur. Kılavuzu önce kılıfıtaki kanaldan geçirip sonra kancasını teldeki kancaya takarak daha kolay çekip yerleştirebilirsiniz.

* Ve vaktiniz varsa kılıfları söktükten sonra süngerleri açık havada balkonda vs... uzun uzun havalandırın. İlk söktüğümde fena bir kokusu vardı. 2-3 gün havalandırınca kokusu iyice azaldı. Yıkamaya cesaret edemedim, kurumaz diye.

Sonuçta çok yoruldum, ellerim epey ağrıdı ama kılıflar mis gibi oldu. Ayrıca koltuklar çıkınca araç tabanı için detaylı temizlik yapma şansı da olduyor. Bir daha yapacak olursam da tek başıma yapmam, siz de mutlaka iki kişiyle yapın.
    Uğur arkadaşımıza tekrar teşekkür ediyorum yaptığı çalışma için...

Ramazan Erdemir
    skystar37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08
    Edilen teşekkür: 265

Geçtiğimiz hafta izine ayrıldığımda yapacağım ilk işti ancak evdeki planlar pek tutmadı en sonunda dün memleketten gelince 4-5 saat uyuyup aşağı inerek koltukları sökmeye niyetlendim fakat saatin hem 5 olması hemde yorgunluk derken sadece arka koltukları söküp eve çıkarttım. Hanımın sert bakışları ve kızımın baba bende sana yardım edeyim hevesi arasında mutfağın ortasında arka koltukların sırtlık ve oturma kılıflarını sökerek kuvete doldurulmuş ılık suya eklenmiş kosla halı şampuanlı suda yarım saat kadar bekletip akabinde hanımın halı silmek için annesinden arakladığı tül ile bir güzel çitireyip makinada yıkayıp kurumaları için balkona ipe astım. Arkadaştan alacağım halı yıkama makinesinin bozulmasından dolayı süngerleri yine kosla halı şampuanlı su ile bir güzel silip kılıfların altında kurumaya bırakıp dağıttığım mutfağı ve diğer malzemeleri toplayıp kuvetteki suyu boşaltmaya gittim su boşaldıktan sonra kuvette kalan pisliği görünce kendimden tiksindim amma pismiş arka koltuklarım diye. Koltukları söküp takarken fotoğraf çekmedim seyrusefer arkadaşımız zaten çekmiş ancak kuvette kalan pisliği çekmeden olmaz dedim. Bu gün akşam koltukları geri takacam zaman bulursam ön yolcu koltuğunu sökecem ve yıkayacam daha sonrasında sürücü koltuğunun kılıfları ile değiştirip onları yıkayarak 2 gün içinde bitmiş olacak. Taban halısı temizliği ve ses yalıtım işini ise üşenmez isem hafta sonu yapacağım.

Arkada koltuklar yok iken yalnız çok fazla gürültü geliyor birde koltukları tabana sabitleyen vidaları sökünce direk asfalt görünüyor sanırım buralardan çok ses geliyor iç taraftaki temizlik ve yalıtım işi bitince olmadı aracın tabanını sıcak su ile yıkatıp Erhan ustanın liftini kullanarak pütür ile kaplatmak gerekli.

Kuvetteki su boşaldıktan sonra geriye kalan pislik bi bu kadarı belki fazlası su ile gitmiştir.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/5 İlkİlk 12345 SonSon