8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Boya koruma+bakım+motor koruma uyarılarınız

GÖKHAN ÇELİK
    BLUEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

Standart Boya koruma+bakım+motor koruma uyarılarınız

Arkadaşlar yarın ücretsiz boya koruma + ücretsiz motor koruma ve yıllık bakımı için servise gideceğim bu konuda önermek istediğiniz düşünceleriniz varmı çünkü ilk defa aracım servise girecek ve bu konu hakkındaki düşünceleriniz (örn.boya koruma yaptırırken hani o dönen makina varya uayarmam gereken birtakım konular varmı yada motor korumasında da aynı şekilde ya da araç bakımı esnasında v.b) ve uyarılarınız benim için önemlidir şimdiden çok teşekkür ederim.

Deniz Hamamcioglu
    denizhamamcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..
    Edilen teşekkür: 114

1) Boya koruma yaptırırken aracı maskelemelerini söyleyin. Maskeleme yapamayız derlerse plastik aksama (anten, cam fitilleri, cam fıskiyelerinin olduğu plastik kısım gibi) temas etmemelerini, dikkat etmelerini söyleyin. Bu uyarının sebebi pastaların ya da bazı waxların plastik aksamda beyaz iz yapması. Çıkartmak için uğraşmak gerekiyor.

2) Aynı şekilde kapı içlerine, kaputla motor arasında kalan bölge gibi boşluklara beyaz pasta tozu dolabilir. İş bittikten sonra eğer varsa temizlemelerini isteyin.

3) Çoğu boya koruma uygulayan firma ne yazık ki vakitten kazanmak için kalın pasta ile uygulama yapıp aracı teslim ediyor. Kalın pasta çizikleri giderir fakat arkasında makina izi dediğimiz (buffer trail) izler bırakır. Bu izler sadece kuvvetli ışık altında görülebilir. Makina izi hafif/ince bir pasta (polish) ile aracın üzerinden tekrar geçerek giderilebilir. Eğer ince pasta ile tekrar geçilmediyse aracı teslim alırken araç pırıl pırıl gözükür fakat güneş vurduğu zaman gördüğünüz izler çok canınızı sıkar. Bu sebeple aracı teslim alırken kuvvetli ışık altında (spot, el feneri, cep telefonu flaşı, güneş gibi) aracı kontrol edin. Işığı kaportanın üzerinde gezdirdiğiniz zaman herhangi bir dairesel çizik ya da makina izi olmaması gerek. Eğer varsa düzeltmelerini isteyin. Bu her zaman olur, normal, boya korumanın etkisi gibi saçma sapan şeyler derlerse inanmayın. Ben de bu işi yapıyorum, normal DEĞİL. Bahsettiğim izlerin ve çiziklerin örnek resimleri aşağıda:

Makina izi:

Dairesel Çizik:

Düzgün yapılmış bir polisaj örneği:

Aracınız yeni olduğu için sizde bu çizikler çok daha az olacaktır. Ancak her halükarda ışık altında bakıldığı zaman boyanın resmin sağ tarafındaki gibi çiziksiz-hologramsız olması gerekir. Ücretsiz yapıldığı için çok büyük ihtimalle olmayacaktır. Ancak yine de bu dairesel çiziklerin çok çok az olması (tercihen hiç olmaması, ancak ücretsiz olduğu için bu lafı ediyorum), makina izinin HİÇ olmaması gerekir.

Boya koruma uygulamasından sonra bir araç şampuanı satın alın ve yıkattığınız zaman bu şampuanla yıkamalarını, fırça kullanmamalarını isteyin. İsteğe bağlı olarak bir mikrofiber yıkama eldiveni de alınabilir. Bir çok oto yıkamacının kullandığı köpük ve şampuanlar, boya korumada yapacakları wax ya da sealent tabakasını (son kat denilen katman) 2-3 yıkamadan sonra söker atarlar. Dolayısıyla paranız boşa gitmiş olur.

Kullanıp memnun kaldığım şampuanlar:

1) Meguiar's Wash&Wax (sarı renkli, hala kullanıyorum)
    2) Meguiar's NXT Car Wash (mor renkli, sarıya oranla biraz daha kuvvetli bir şampuan. Araç çok kirli olduğunda kullanıyorum.)
    3) Sonax Wash&Wax (yapı marketlerde bulabilirsiniz. Memnun kalmıştım. Ancak cilalı olduğu için köpürmemesi insana değişik hissettiriyor.)
    4) Sonax Turuncu şampuan (1 kere kullandım. Ancak yurtdışında çok övüyorlar. Aynı zamanda en ucuz alternatif. Yapı marketlerde bulabilirsiniz.)
    Konu denizhamamcioglu tarafından (13/12/2011 Saat 20:34 ) değiştirilmiştir.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Ankaradaysanız aracınıza detailing garage'da polisaj-boya koruma yaptırın işlem bitince aracınızdaki farka siz bile şaşırıcaksınız.

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

boya korumayı servis mi yapıcak acaba?

GÖKHAN ÇELİK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Kullanıp memnun kaldığım şampuanlar:

1) Meguiar's Wash&Wax (sarı renkli, hala kullanıyorum)
    2) Meguiar's NXT Car Wash (mor renkli, sarıya oranla biraz daha kuvvetli bir şampuan. Araç çok kirli olduğunda kullanıyorum.)
    3) Sonax Wash&Wax (yapı marketlerde bulabilirsiniz. Memnun kalmıştım. Ancak cilalı olduğu için köpürmemesi insana değişik hissettiriyor.)
    4) Sonax Turuncu şampuan (1 kere kullandım. Ancak yurtdışında çok övüyorlar. Aynı zamanda en ucuz alternatif. Yapı marketlerde bulabilirsiniz.)[/QUOTE]

kardeşş çok teşekkür ederim yarın aynen diyeceğim ellerine sağlık .

GÖKHAN ÇELİK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boya korumayı servis mi yapıcak acaba?
    evet servis yapacak koc allianceden kaskom olduğu için boya koruma hediye ettiiler

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

Alıntı BLUEMAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet servis yapacak koc allianceden kaskom olduğu için boya koruma hediye ettiiler
    benim de kasko ordan,1tane hasar dosyası yüzünden nerdeyse mahkemelik olucaz.
    inş verirler bizede bi gönlümü alırlar

Ramazan Erdemir
    skystar37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34ghk08
    Edilen teşekkür: 265

Aslında araç üzerindeki boya yıkama esnasında 1 defa hasar görüyorsa kurulama esnasında bu 2-3-4 defa oluyor çünkü bir çok yıkamacı kurulama esnasında eski havlu yerde makine tabancası ile yıkanıp sıkılmış bez tarzı parçalar ile kurulama yaptığında boyaya daha çok zarar veriyor. Mümkünse kendinize bir takım temizlik çantası yapın içinde mikrofiber eldiven şampuan iç kısımlar için temizleyici (sakın parlatıcı kullanmayın) sprey ve en önemlisi kurulama için bir tane kaliteli bez (meguairs water magnet var uber blue var) ve varsa imkanınız ayda bir yada 3-4 yıkamada bir kullanmak için meguairs nxt bunlar aracınızın boyasını ve parlaklığını her daim korumanıza yardımcı olacaktır.